Friday, October 12, 2012

This Just In: Carine Roitfeld, Global Fashion Director of Harper's Bazaar

 
After her shocking departure from Vogue Paris, she kept busy and she came out with a book - Irreverent, CR Fashion Book, a collaboration with MAC Cosmetics and now finally this amazing woman is now the Global Fashion Director of Harper's Bazaar. Hats off to her.
 
Vogue Paris'ten olaylı ayrılışından sonra boş durmadı, kitabı İrreverent çıktı, CR Fashion Book'un ilk sayısını yayınladı, MAC Cosmetics ile işbirliğinde bir koleksiyon çıkardı ve şimdi de bu muhteşem kadın Harper's Bazaar'ın Küresel Moda Direktörü oldu. Bravo Carine.
 
 
 

Go for the Gold

 
A little bit of gold goes a long way. Do not overkill and choose just one big bold piece. My favorites are the Isabel Marant sneakers (love that they are silver and gold mixed, fortunately sold-out for my finances) and the Rick Owens leather biker jacket (I believe it's super comfy with the elastic part under the arms, unfortunately not sold out and available for 1550 EUR).  
 
Işıldamak istiyorsanız kıyafetinizde bir parça dore olsun. Benim favorilerim Isabel Marant spor ayakkabılar (hem lame hem de dore olması inanılmaz kullanışlı kılıyor, tamamen satılmış olmaları finansal durumum açısından muhteşem) ve Rick Owens deri motorcu ceketi (kol altındaki kısımların elastic olması rahat bir kullanımı garantiliyor, 1550 EUR karşılığında sevenleri ile buluşmayı bekliyor, sudan değil belki ama altından ucuz).
 

 
 
 
Isabel Marant

Rick Owens
Zara
Mawi

Stella McCartney
Miu Miu
 

Tuesday, October 9, 2012

Carine Roitfeld's Le Bal


Smokey eye and thick eyebrows are hallmarks of Carine Roitfeld's personal style and her collaboration with MAC is witness to her provocative and yet minimalist style with a focus on eye make-up in black, brown and anthracite and minimal lip and cheek color. There isn't even a red lipstick in this collection. Carine dedicated her annual Paris Fashion Week ball "Le Bal" to this collection which took place on October 2, 2012 at the historic Hôtel Salomon de Rothschild. Last year's theme was vampires and this year smokey eyes dominated Le Bal once again, resulting in awesomeness. My favorite is Giovanna Battaglia's Kiss/Batman inspired eye make-up. Click here for my post on Carine's style and here for viewing her collection with MAC. 

Carine Roitfeld'in kişisel tarzının en önemli parçalarından birisi kalın kaşları ve dumanlı göz makyajı yani smokey eye olunca, MAC ile yaptığı işbirliğinde de göz makyajına yönelik siyah, kahve ve antrasit tonlarında ürünlerin ağırlıkta olması ve allık ve rujda minimalist renklere bağlı kalınmasına, örneğin kırmızı bir ruj bile olmamasına şaşırmamak gerek. Carine bu koleksiyon için Paris moda haftasında bu yıl da bir balo düzenledi. Balo 2 Ekim'de Hôtel Salomon de Rothschild'de yapıldı. Geçen seneki balonun teması vampirlerdi, bu sene ise genellikle koyu göz makyajları gözdeydi. Favorim ise Giovanna Battaglia'nın Kiss ve Batman karışımı göz makyajıydı. Koleksiyondaki ürünleri incelemek için sizi buraya, Carine'in tarzı ile ilgili olarak da sizi buraya alalım. 

Carine Roitfeld & Karl Lagerfeld
Anna Dello Russo


Julia Restoin Roitfeld


"Bat Gio" Giovanna Battaglia in the background

Bat Gio on the piano, Anna on the microphone
Pictures from www.style.com and frommetoyou.tumblr.com

Monday, October 8, 2012

Favorites from London Fashion Week Spring Summer 2013 - Part 2


For my last post, I picked out my Treats for Tommy Ton from London Fashion Week Spring Summer 2013. This time I'm sharing my wearable dream outfits from the London Fashion Week. And yes, I'm still intent on reviewing Milan and Paris shows. Better late than never, right?

And here are Antonio Berardi's cool blue embroideries, Burberry Prorsum's variations on trenchcoats and saturated colors, David Koma2s body-con dresses, Erdem's ephemeral looking flowers, House of Holland's psychodelic hippie tie-dye's, Mary Katrantzou's exotic stamp and numismatic collections, Matthew Williamson's notes from India, Nicole Farhi's city sleekers, Peter Pilotto's killer embroidery and print mixes, Preen's cean geometric cuts for your viewing pleasure... 

Londra Moda Haftası'ndan Tommy Ton'un göz zevkine göre seçtiklerime son postumda yer vermiştim. Bu postta da en favori kaloksiyonlarımdan rüya parçalarımı seçtim. Hepsi astronomik rakamları haricinde son derece giyilebilir. Ve evet, hala Milano ve Paris moda haftalarını inceleyip sizinle burada paylaşmaya kararlıyım.  

İşte karşınızda Antonio Berardi'nin serin mavi işlemeleri, Burberry Prorsum'un trenchcoat varyasyonları ve doygun renkleri, David Koma'nın body-con elbiseleri, Erdem'in uçuşan bahar çiçekleri, House of Holland'ın hippi batikleri, Mary Katrantzou'nun egzotik pul ve para koleksiyonları, Matthew Williamson'un Hindistan  notaları, Nicole Farhi'nin şehir kadınları, Peter Pilotto'nun akıl almaz işlemeleri, Preen'in temiz geometrik kesimleri...Wednesday, October 3, 2012

Treats for Tommy Ton (London Fashion Week Spring Summer 2013)


OK, who here hasn't heard of Tommy Ton? He is so popular that his horizontal streetstyle close-up shots of fashion jetsetters are sure to find their way to your blog roll almost every day. The binding theme of all his close-up shots of fashion insiders are the eye-catching colours and patterns with playful mix of diffrenet textures with whimsical accessories.

The London Fashion Week was lightyears ago by fashion standards and I still haven't gotten around to checking the Milan and Paris shows but I'm intent on sharing my favorites from London. Certain pieces from London reminded me of Tommy Ton directly, so I'm dedicating my post to these pieces... If you are within 100 feet of Tommy's camera with these outfits and have properly styled yourself with Prada, Celine or YSL shoes and handbags, you can be sure to see yourself on style.com any minute...


Tommy Ton'u duymayan kalmamıştır herhalde. Yatay kadrajda çekilmiş yakın plan detay çekimleri ile Style.com ve GQ.com için yaptığı sokak modası çekimlerini, izlediğiniz bloglardan birisi yayınlamazsa diğeri mutlaka yayınlar. Özellikle yakın plandan çekim yapmayı tercih eden Tommy'nin görüntülediği tüm kadın ve erkeklerin ortak noktası genelde göz alıcı desen ve renk kombinasyonları ile farklı dokuları espirili aksesuarlar ile kombinlemeleri.

Işık hızı ile ilerleyen moda takvimi standartlarında Londra Moda Haftasının üzerinden asırlar geçti ve ben daha Milano ve Paris showlarına bile göz atamadım ama Londra'dan favorilerimi paylaşmaya kararlıyım. Londra showlarından bazı parçalar bana direkt Tommy Ton'u hatırlattı. O yüzden ilk bölümü ona adıyorum... Bu parçalar ile Tommy Ton'un kamerasına 20 metre yakınlıkta dolaşır ve Prada, Celine, YSL çanta ve topuklularla desteklerseniz kendinizi style.com'da görmeniz an meselesi...

All pictures: www.style.com
Tüm resimler: www.style.com


Antonio Berardi

Burberry Prorsum

Erdem

House of Holland

House of Holland

Mary Katrantzou

Metthew Williamson

Moschino Cheap and Chic

Moschino Cheap and Chic

Peter Pilotto

Peter Pilotto


Preen

Preen