Friday, November 30, 2012

Once Upon A Time in Milan

Milan Fashion Week took place 2 months ago and finally here are my favorites.

Milan Moda Haftası biteli 2 aydan fazla olsa da favorilerimi paylaşmak istedim.


Alberta Ferretti is ethearal as ever. 

Alberta Ferretti'nin koleksiyonu her zamanki gibi çok romantik. 


I love Antonio Marras' prints and his wide tops. 

Antonio Marras'ın print'lerine ve geniş ceket kesimlerine bayıldım. Bottega Veneta's collection is made-up of granny dresses only. And I do not mean this in a derogatary way.  I would love to see them a bit closer as the craftsmanship must be impeccable. The natural stone colors and small prints may seem a bit dark for spring but they are completely wearable and timeless. The fringes of the bags really disturb me though. Not a good look for these lady-like dresses.

Bottega Veneta'nın koleksiyonu neredeyse tamamen annane elbiselerinden oluşuyor. Annane tamlamasını ise kesinlikle pozitif anlamda kastediyorum. Yakından daha detaylı incelemek isterdim çünkü işçiliğin muhteşem olduğuna eminim. Baharı çok andırmasa da doğal taş tonlardaki renkleri ve göze batmayan desenleriyle inanılmaz kullanışlı ve sezonsuz gözüküyorlar. Çantalardaki püskül detaylarını ise sevemedim. 


I just love Peter Dundas' work for Emilio Pucci. He has made so many iconic dresses in the past seasons and this collections bears many of the kind. I would wear each of these to death, especially the last LBD. The embellishments are also amazing. 

Son yıllarda oldukça çok ikonik elbiseye imza atan Peter Dundas'ın Emilio Pucci için yaptıklarına bayılıyorum. Sofistike ve seksi. Her biri zamansız ve defalarca giyilebilir. Özellikle en sondaki küçük siyah elbiseye bayıldım. İşlemeler ve kimono referansları da oldukça çekici. Loving Etro's Far ast references as well. These kimono-like piecesa re gorgeous. 

Etro'da da Uzakdoğu referansları var ve bu kimonovari parçalara bayıldım. Not at all surprisingly, accessories are amazing at Fendi. Geometric designs are mixed with subdued 70's colors, resulting in an ultimately modern feel. 

Fendi'de aksesuarlar ön planda. Geometrik detaylar, 1970'lerin renk paletiyle buluşmuş, ortaya hem retro hem de modern bir koleksiyon çıkmış. 


The Gucci woman is like a single orchid. Sleek and yet breathtaking. 

Gucci kadınları birer orkide görünümünde. Sade olduğu kadar göz alıcı. Iceberg has that 70's feel too. Lovely psyschodelic patterns and tall silhouettes. 

Iceberg de 70'lerden esinlenmiş. Saykodelik desenler ve uzun silüetleri seviyorum.


Just Cavalli collection makes me feel like I have just walked into Zara. There is no unifying theme. Each piece is reminescent of another designer's piece, Proenza Schouler's color scheme, Mary Katrantzou's prints, Etro's pants, Givenchy's t-shirts. I would wear them all but I cannot call this design, just "inspired". 

Just Cavalli koleksiyonu bana Zara'ya girmişim hissi verdi çünkü koleksiyonu bir arada tutan bir bütünlük yok. Her bir tasarım bana farklı bir tasarımcıyı anımsatıyor. Proenza Schouler'ın renkleri, Mary Katrantzou'nun desenleri, Etro'nun pantolonları. Buraya eklediklerimin hepsini giyerim ama tasarım anlamında boş geldi bana. Max Mara is criticized for a collection of self-repeating pieces. Who cares, I would this stuff everyday, you can send it all my way... 

Max Mara bütün koleksiyon birbirine benziyor diye eleştirilmiş, varsın eleştirilsin, buna benzer ne varsa giyerim ben, beğenmeyen bana yollasın. These are not clothing, these are investment tools. Solid color silhouettes, color tones, amazing leather quality and the shoes... I love them all... 

Bunlar kıyafet değil yatırım sayılır. Tek renk silüetler, tonlar, derilerin muhteşemliği ve ayakkabılar.. hepsine bayıldım. Sportmax has followed in her bigger sister's (Max Mara) footsteps. Once again, there is nothing wrong with that. 

Yine bir "deli kızın çeyizi tek örnek olurmuş" vakası daha. Büyük ablası Max Mara'ya özenmiş. Dediğim gibi, yollayın bana her gün üst üste giyeyim. Versus' collection is so much fun in Lego colors, so fit for spring. Did you ever think you had enough Legos? 

Versus'un koleksiyonu Lego renklerinde kesinlikle çok eğlenceli. Hangimiz yeterince Legomuz olduğunu düşünürdük ki? All images from style.com
Tüm fotoğraflar style.com'dan 

Thursday, November 29, 2012

Balenciaga by Alexander Wang?

Nicolas Ghesquiere is leaving Balenciaga after 15 years due to reasons unknown to us. What he will do in unclear. So is who will replace him. According to Style.com, there is talk of Alexander Wang heading the house. Though I love his urban cool designs, I can't help but wonder, will he be able to pull off iconic shoe designs like below?

Sebebini bilemediğimiz nedenlerden dolayı Nicolas Ghesquiere 15 yıldan sonra Balenciaga'dan ayrılıyor. Henüz ne yapacağı kesin değil. Yerine kimin geçeceği de. Style.com'un haberine göre kulislerde Alexander Wang'in ismi konuşuluyormuş. Peki, ccol şehirli tarzını sevsem de Wang aşağıdaki gibi ikonik ayakkabı tasarımları yapabilecek mi çok merak ediyorum.


 

Thursday, November 8, 2012

Really??? (Milan Fashion Week)

Uzun süredir buraları ihmal ettim ama hayatımın en güzel olayı yüzünden, o yüzden kendimi affediyorum. Sırada İlkbahar-Yaz 2013 kreasyonlarının sergilendiği Milan Moda Haftası'ndan favorilerim vardı ama şu iki "kreasyonu" burada vermeden geçemedim. İlki ile katıldığınız pikniklerde çuval yarışını kazanamasanız da "Man Repeller" ödülü kesinlikle sizin. İkincisi de Madonna'nın 80'ler gardrobunun talanı temalı bir çalışma. Bu kadar bariz bir esinlenmeye ben desginer fashion diyemiyorum. siz ne düşünüyorsunuz?   


OK, I haven't updated the blog for about 2 months but with the amazing life altering events of the last couple of months, I had a pretty good excuse. Now, where was I? Oh yes, I was supposed to cover Spring-Summer 2013 Milan Fashion Week. But before going in to my favorites, I want your opinion, what do you think about these two "creations"? Please, do share your thoughts. To me, the first one seems like a pretty cool hop sack dress, with it you'll be sure to get the Man Repeller award with it even if you can't win the sack race.  The second one is an "inspired" re-creation of Madonna's Boy Toy era in the 80's. I have a hard time calling this fashion because it has been regurgitated in such a bland manner IMHO. What do you think?
 
Tüm görseller: style.com
All pictures from style.com
 
 
Dolce & Gabbana

Versus.