Wednesday, January 23, 2013

Michelle Obama Chooses Jason Wu, Yet Again

When Michelle Obama wore a one-shoulder white dress to the Inauguration Ball in 2009, the designer of the dress Jason Wu was a budding designer at 26 years old. To me, this choice was a harbinger of her personal and confident sartorial choices to come. After the 2009 inaugural ball, Jason Wu became a household name in the United States as well as in the fashion world and followed up with successful collections. Obama's unexpected choice of working with the same designer for the 2013 inauguration must be worth millions in terms of marketing and PR. As for the message, I believe Michelle Obama was hoping to underline her confidence in her unusual choices and reinstating her stability, "I made the very same choice 4 years ago and I still stand by my decision" and her trust in the people and causes she supports. Well, that's what I perceived anyways.  Coming to her dress, she has once again chosen to accentuate her well-toned arms with a halter neck while the vibrant red brings out her gorgeous skin color and her self-confidence. Her newly cut bangs also suit her well. Gotta keep a closer eye on her upcoming choices. 

Wu's latest collection, Pre Fall 2013, is giving me disco/Studio 54 vibes, see some favorites below. For my favorite Jason Wu looks from Spring 2013, click here

Michelle Obama 2009'da göreve başlama töreninde o tarihte sadece 26 yaşında olan ve adı sanı henüz pek duyulmamış Jason Wu'nun tek omuzlu beyaz elbisesini tercih etmiş ve First Lady olarak kendine özgü seçimler yapacağının sinyalini vermişti. Obama'nın bu seçiminden sonra Jason Wu bir anda bilindik bir isim oldu ve başarılı koleksiyonlarla kendini ispatladı.Obama'nın dün akşam pek de beklenmedik bir şekilde seçimini bir kez daha Wu'dan yana kullanması tasarımcı için herhalde milyarlarca dolarlık tanıtıma bedel olmuştur. Obama açısından baktığımızda ise kendi seçimlerine olan güveninin bir yansıması ve bir istikrar mesajı diyebiliriz. Bir nevi "Ben bu seçimi 4 yıl önce yaptım, inandığım insanların ve konuların arkasındayım" altmetni olabilir. Elbiseye gelince, Michelle Obama halter kesim elbise ile her zamanki gibi o çok güvendiği kollarını konuşturuyor. Renk seçimi ise özgüvenini bir kez daha vurguluyor. Yeni kestirdiği kahkülleri ise oldukça yakışmış. Bundan sonra kendisini daha da yakından takip etmek lazım.

Jason Wu'nun son koleksiyonu, Pre-Fall 2013, kesinlikle disko/Studio 54 etkisinde, özellikle gece kıyafetlerine bayıldım. Favorilerim aşağıda. Wu'nun 2013 Bahar koleksiyonundan favorilerimi sezonun trendlerini incelerken kullanmıştım, göz atmak isterseniz sizi buraya alalım.
No comments:

Post a Comment