Monday, December 17, 2012

The Fabulous Four: Courtin-Clarins Clan

After a week spent in paradise on earth, I'm back in the grey and depressing city that I call Mordor sometimes. I know that this is an insult to Istanbul but it really is unbearable here after getting used to the tropical heat, luscious greenery, and laid back ease of locals. So I decided to cover the Courtin-Clarins sister-cousins quartet here. All four of them together have an incredibly colorful and fun wardrobe. 

Claire has the mile long legs and haute-hippie style, often wearing floor skimming skirts and flats thanks to her height. Jenna wears mostly figure hugging body-con dresses most of which are amazing but yet she looks too much like an American girl next door. (They are all French, of course.) Virginie has a versatile style, she likes to experiment and never chooses dull pieces. Prisca usually chooses modernized versions of classic pieces that go well with her brunette physique. 

As heiresses to the Clarins empire, they do flaunt what they have but in such a non-assuming way that they look comfortable in these frocks as I would feel in jeans and chucks. My favorite look is from the MET Gala in 2012, they are wearing Thierry Mugler, owned by the Clarins family as well. Those dresses are incredible, remind me so much from Star Trek Next Generation and Fifth Element in a good way.

Cennette geçen bir haftadan sonra olabildiğine gri ve depresif Mordorköy'den bildiriyorum. Bu yüzden bu cıvıl cıvıl rengarenk kızkardeşler-kuzenler dörtlüsüne bakalım içimiz açılsın biraz istedim. İsimleri Virginie, Jenna, Prisca ve Claire Courtin-Clarins. Bu ayrılmaz dörtlü 2011 NY Moda Haftasından bu yana neredeyse her yere beraber gidiyorlar. 

Claire upuzun bacakları ve lüks-hippi tarzıyla genellikle yerleri süpüren etekleri ve düz ayakabıları tercih ediyor. Jenna genelde vücudu saran iddialı elbiseleri seviyor ama bazen Fransız olmasına rağmen prom'a giden sıradan bir Amerikalı kıza benziyor, sanırım sorun saç ve makyajda. Virginie'nin değişken bir tarzı var, tüm giydikleri enterasan parçalar. İçlerindeki tek kumral olan Prisca ise klasik parçaların modernize edilmiş versiyonlarını tercih ediyor. 

Clarins imparatorluğunun varisleri olarak haute-couture ve designer parçaları çoğumuzun jean ve Converse'lerle hissettiği kadar doğal taşıyorlar ki, ortaya hep inanılmaz kareler çıkıyor. Favori resimlerimden birisi MET Gala'sında yine Clarins ailesinin sahip olduğu Mugler koleksiyonundan giydikleri. Elbiseler fiziklerine inanılmaz yakışmakla kalmamış, Star Trek ve Beşinci Element'in süper bir füzyonunu da andırıyorlar. 

From left to right: Jenna, Virginie, Claire, Prisca Courtin-Clarins
Soldan sağa: Jenna, Virginie, Claire, Prisca Courtin-Clarins


Tüm resimler Google.com'dan. 
All images from Google.com. 

No comments:

Post a Comment