Monday, August 13, 2012

Fall Inspiration

Yazlık kıyafetlerin uçuculuğu, hafifliği ve rahatlığını o kadar çok seviyorum ki kışın ortasında İlkbahar-Yaz koleksiyonları mağazalarda yerini aldığında hemen hevesle neler çıkmış bakarım, hatta aylarca o parçayı giyemeyeceğimi bile bile çoğu zaman alırım da. Ama tam tersine havalar güneşli ve sıcakken, ne elim ne de gözüm Sonbahar-Kış koleksiyonlarına gider. Değil satın almak, yünlülere dokunmak, ne derileri denemek isterim.

Kışlık kıyafetler komplike ve can sıkıcıdır. Kombin dertleri başlar. Boğazlı kazaklar sıkar, acaba bu yıl içine girebilecek miyim diye kalın pantolonlara girme düşüncesi bile beynimi kemirir, her sabah külotlu çorap giyme fikri depresyona sokar. "Bu palto bu pantolonla olmaz, bu botlar bu etekle bişeye benzemedi, bu trenchcoatun içine ceket giydiğimde kollarım robot gibi oluyor, akşam çok kar yağarsa topuklu giymemem lazım ama bu pantolon topuklu olmadan palyaçoya benzetiyor, vs, vs."  

Kısacası kış için giyinmekten hiç hazzetmiyorum ama bu kombin beni benden aldı. Neyseki yün ekose peplum etekli kısa trench, balık kılçığı desenli, kocaman cepli yün kalem etek ve her gardobun elzem parçası eğlenceli baykuş t-shirt ile son derece pahallı köpek taşıma aparatından oluşan bu kombinin yaklaşık 45.000 TL civarındaki maliyeti bu sıcakta Burberry'ye koşmamı engelledi.

Stilist: Vanessa Bellugeon, Manken: Ieva Laguna Editoryal: L’Officiel ParisI love summer dressing so much so that the minute the Spring-Summer collections hit the stores, I run to the stores and buy pieces that I won't be able to wear for months to come. However, the opposite does not hold for me usually. I dread looking at the Fall-Winter collections let alone touch or try them when the sun is still shining and the weather is warm. The thought of  bundling up in clothing depresses me. 

No matter how cool and in they are, cold weather appearel is complicated and dreaded. You (I) get all sorts of styling issues. Turtlenecks squeeze the life of you, the mental image of trying to fit into your thick pants from previous years eat away your brains, the never ending routine of finding clean and flawless pantyhose day in and day out causes daily breakdowns. "This coat doesn't go with this coat, these boats make me look like a peasant with this skirt, I get robot arms whenever I try tp wear a jacket underneath this trenchcoat, I must not wear heels for the evening's expected snowstorm but these pants make me look like a clown with heels, etc, etc."  

In short, I loathe dressing myself for the cooler weather but this editorial image has just won me over. Fortunately though, the approximate grand total of over 30.000 USD budget of the short trench jacket with check peplum in wool, the wool herringbone pencil skirt with huge pockets and cute little buttons and the "basic" owl t-shirt with the exotic dog carrying apparatus that probably costs more than my car, has conveniently deterred me from running to the nearest Burberry Prorsum.

Stylist: Vanessa Bellugeon, Mode: Ieva Laguna Editorial: L’Officiel Paris

2 comments: