Saturday, August 18, 2012

New Wave (Screenshopping Saturday Vol. 003)

İnatçı bir Akrep burcu olarak bir çok konuda kararlı ve güçlü olabiliyorum ama söz konusu ayakkabılar olunca Aşil tendonuma çok yakın yerden vuruyorlar, bir türlü karşı koyamıyorum. (Yakınlarda yaptığım bir temizlik sonrasında haddinden fazla ayakkabıya sahip olduğuma karar verince bundan sonra aldığım her yeni ayakkabı için eskilerden birisini elden çıkarma kuralı koydum kendime. Böylece evi ele geçirmelerini engelliyebilirim belki.) Neyse, bu Cumartesi'nin konusu Guiseppe Zanotti'nin Sonbahar 2012 koleksiyonundan "Wave" koleksiyonu. İnanılmaz sade ve de seksi hatlı bu sandaletler siyah süet ve son yılların gözdesi altın renginde dalga/yılan formlu metal  aksesuardan oluşuyor. Hem jeanlerin hem de gece kıyafetlerinin altında muhteşem olacaklarını düşünüyorum. Bakalım taklitleri üretilecek mi?

As a stubborn Scorpio, I can be dedicated and willful when it comes to many things but when the subjest matter is shoes, that's a hit too close to my Achilles' heel (pun intended) and I cannot resist temptation. (After a recent closet clean though, I decided that I maybe can stop their hostile take-over of the house by throwing out/giving away a pair when I buy a new one.) Anyhow, this Saturday's screenshopping subjects are the Wave sandals by Guiseppe Zanotti (Fall 2012 collection). These sandals are unbelievably simpke and sexy in black suede and gold colored accents (so popular in the last few seasons) in a wave/snake shape. They would lokk great paired with jeans or dresses when going out. I'll be on the look-out for any high-street look-alikes..  

Bu bebekleri almışken onlara uygun kolyeyi de alırdım. (İnsanın hayal dünyası olması güzel bir şey.)

I would also buy this necklace to go along with the above babies. (It's healthy to have a imagination, people.)


Click here for the sandals, or here here for the necklace. And, they are way cheaper (!!) than the  Kanye West's I mentioned here.

Tüm resimler: http://www.giuseppezanottidesign.com

All images from: http://www.giuseppezanottidesign.com

2 comments:

 1. Love both the heels and necklace! awesome!
  would you like to follow each other??

  http://so-st-yle.com/

  ReplyDelete
 2. süpermiş cidden :) altın renklerine hastaym
  buarada çekilişime de beklerim
  sevgileer

  http://sinemspinkdiary.blogspot.com/2012/08/forever-new-kolye-cekilisi.html

  ReplyDelete