Monday, July 16, 2012

High Street Haul

Daha temel, evladiyelik parçalara bütçe ayırmak için her yıl Mango, Zara, vb indirimlerinden uzak durmak,   için kendime söz veririm ama pek başarılı olduğum söylenemez. Bu yıl da bir kaç hafta önce İstanbul Shopping Fest nedeniyle geç kapanan Kanyon Mango mağazasının kurbanı oldum ama bu elbiseleri öyle severek aldım ki (mağaza kapanırken son 20 dakikada) kesinlikle zararda olduğumu düşünmüyorum. Bu elbiselerin her biri hayat kurtarıcı. Her biri için aklımda farklı bir kombin var. Siz hangisini sevdiniz?

Each year I swear to stay clear of the Mango, Zara, etc. sales, so that I can save up for higher end staples and fail to do so, if I must add. This year, I had to give in during the late closing hours at Kanyon Mango store for Istanbul Shopping Fest. These dresses were a steal and I scooped them up in 20 minutes while they were trying to close the store for the night. They are all life savers and I have different styling ideas for them, some of them are below. Which one do you like the best?


Ruhumda deniz var. O yüzden çizgililer her yere gider.   Doğru aksesuarlarla ister haftasonu sahile, ister haftaiçi ofise. Ben şimdilik ofiste kullandım. Etek kısmındaki sarı çizgiye bayıldım.
Mango - Bahriyeli Tarz Çizgili Elbise - Navy Striped Dress
The sea is a part of my soul. So nautical stripes go everywhere, to the office during the week, to weekend outings on the sea. I test drove this baby to the office, twice in the same week. Love the yellow accent near the hemline.
Ofiste tam bir kurtarıcı. Tiril tiril kumaşı ile uzun kollarını telafi ediyor. Henüz test edilmeyi bekliyor.
Mango -  Kayık Yakalı Elbise - Boat Neck Dress
A true life saver for these smelting days at the office. The breathing fabric makes up for the 3/4's sleeves. This one is waiting her turn for work day.

Rahat hissedip şık görünmek için ideal kesim ve desen. Cumartesi akşamı çok keyifli bir yemekte bana eşlik etti.  
Mango - Çiçekli Düz Kesim Elbise - Floral Print Straight Cut Dress
The ideal cut and pattern for a comfort and laid back chic. She accompanied me to a very pleasant dinner on Saturday.

No comments:

Post a Comment